top of page

Haaretz (Israël)

ריץ' קיטש


לימוזינה לבנה, אלף ורדים אדומים או צי מטוסי סילון שמציירים לב בשמים. אף חלום אינו בלתי אפשרי עבור מפיק הצעות הנישואים ניקולא גארו. הכל שאלה של מחיר, בעיר הרומנטית בעולם


פינת רחוב זאת אינה, איך לומר זאת, מעוררת תחושה רומנטית במיוחד. שיכור עם תרמיל מטונף משתין לצד דוכן לממכר עיתונים, מתנדנד ומועד על שרוכי נעליו הפרומים. אשה חיוורת נעצרת להביט בהשתקפותה בחלון סופרמרקט סגור. אדם האוחז מחבט סקווש חולף במהירות, מאחר למשחק הקבוע שלו בשלישי בלילה במועדון. הגשם יורד.


לפתע מתקרבת לימוזינה לבנה ונעצרת. הנהג יוצא, פותח את הדלת ומתרחק בדיסקרטיות. זוג צעיר מופיע בג'ינס ומעילים. הוא - אוחז קופסה ירוקה קטנה. היא - לחוצה ונראית על סף דמעות. "הביטי מעלה", הוא אומר לה ברוך, "הביטי שם למעלה".


ואכן, "שם למעלה", בדיוק מעל לאורות הבוהקים של KFC, תלוי שלט אלקטרוני ועליו המסר, בשפת הרומאנש, המיועד רק לה: "אני אוהב אותך יותר מכל ולנצח. התינשאי לי?" מהבהבות המילים לפני שהתמונה משתנה ללב אדום פועם, ואז משתנה שוב, "הינשאי לי, ניקולטה?" הוא כורע על ברכיו כמתוכנן, שהגשם והקרקע הרטובה ילכו לעזאזל. הטבעת מופיעה. הדמעות של ניקולטה זולגות. הוא מתרומם לחבק אותה. הם מתנשקים. הם מביטים בשלט המהבהב ומצלמים כמה תמונות באייפון. הנהג הולך הצדה לעשן. חבורת פרחחים עוברת ומתפעלת מהלימוזינה. "קלאסי", שורק אחד מהם, "קול".


בראד פיט לא בא בחשבון


פאריס, עיר האהבה, היא כנראה יעד הצעות הנישואים הפופולרי ביותר בעולם. אם היא מספיק טובה לטום קרוז וקייטי הולמס, היא מספיקה לכולנו. ניקולא גארו (Nicolas Garreau), מתכנן הצעות נישואים מקצועי, עושה מזה המון כסף.


"תחשבי על זה", אומר גארו בן ה-33, כשאנו יושבים בקפה ליד גאר דו נורד. הוא לבוש בחולצה שחורה וז'קט שחור האופייניים לו ונשען קדימה כדי להדגיש את דבריו. "תעשיית הדייטים היא דבר עצום, נכון? נכון. ויש תעשיית תכנון חתונות גדולה לא פחות, נכון? נכון. אבל מה לגבי הצעות נישואים? אין, או יותר נכון, לא היה אף אחד שמטפל בנישה הזאת".


עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות מסוף השבוע ישירות אליכם


לפי הערכותיו של גארו, כשלושה מיליון זוגות באים לפאריס מדי שנה במיוחד כדי להתארס. רבים מהם אינם דוברי צרפתית שבאים מרחוק ולא יודעים להבדיל בין droit (ימינם) לבין gauche (שמאלם), ובטח שלא איך לארגן סרנדה לעת ערביים במונמרטר או להביא מישהו שיפזר אלף ורדים אדומים מפונט דז'אר על סירה שחולפת תחתיו, בדיוק כשהשאלה הדרמטית נשאלת.


"בעיני רבים, יום הצעת הנישואים הוא היום הקסום ביותר בחייהם, יותר מיום החתונה שיכול להיות מלא במתחים כמו חותנים וסידורי ישיבה", מציין גארו, בצדק. "אז אתה רוצה שההצעה תהיה בדיוק כמו שצריך".


"אם למישהו יש רעיון טוב איך להציע נישואים, הוא לא צריך אותי", הוא ממשיך. "אבל בדרך כלל יש לאנשים רעיונות רעים. רעיונות מטופשים כמו שבראד פיט יופיע עם הטבעת, או לא ניתנים ליישום כמו שכל מגדל אייפל יואר בשמות שלהם". הוא חושב על זה עוד קצת ומודה שבראד פיט מתאים לשתי הקטגוריות, זאת אומרת, לא ניתן ליישום וגם מטומטם. "בכל מקרה, האמת היא", הוא מסכם, "שאם אתה באמת רוצה להבטיח במאה אחוז שתדהים אשה כשתבקש את ידה, אתה צריך לפנות למקצוענים".


גר בדיסנילנד


גארו היה תמיד רומנטיקן, כך הוא מעיד על עצמו. כשהיה ילד, הוא היה מצייר לבבות בגיר על המדרכה מחוץ לביתו. בחטיבת הביניים, אם הוא אהב ילדה, הוא היה מוצא דרך להגניב ורד עם גבעול ארוך לארונית שלה. בדיוק אז, כשגיל ההתבגרות הגיע, העבירו הוריו את המשפחה לוונציה, עיר שמתחרה בפאריס במחלקת הרומנטיקה.


בשנים האחרונות חי גארו בואל ד'אורופ, העיירה של חברת וולט דיסני הצמודה ליורודיסני. את הזיקוקים מעל ארמון דיסני אפשר לראות מדי לילה מהמרפסת שלו, ולא נדיר לפגוש ברחוב בסינדרלה או שלגיה שחוזרת לה מהעבודה. למרות כל זה, זמן לא קצר עבר, כולל עיקופים אקראיים, עד שגארו מצא את הייעוד הרומנטי הנוכחי שלו.


הוא היה סטודנט להנדסת אווירונאוטיקה שחלם להיות נהג פורמולה 1. את חיי העבודה שלו החל בניסיון להקים סטארט-אפ של לוטו מקוון. הניסיון נכשל לגמרי אבל הוביל אותו לחבר ספר סאטירה פופולרי על החוויה, ובעקבותיו פירסם שבעה ספרים סאטיריים אחרים. לאחר מכן הוא נסע לאמריקה ושקע באובססיה אחרת שלו, סרטי אימה, ויצר סרט תיעודי על סרטיו של ג'ורג' רומרו. לבסוף הוא שב לצרפת, הקליט אלבום פופ (אלא מה) ואז, בחיפוש אחר אתגר חדש, שב לרעיון שבו השתעשע זה שנים - חברת הצעות נישואים.


"התחלתי לעבוד עם פסיכולוגים וללכת לכל בר או מסעדה רומנטיים", משחזר גארו את ההתחלה, "הלכתי לכל ספק של זיקוקים, ורדים אדומים או קרני לייזר בעיר, הכל כדי ללמוד את הדרך הטובה ביותר לביים תסריטים שיגיעו לשיא הרגשי כאשר הבחור שואל: 'התינשאי לי?' והאשה פורצת בבכי ואומרת 'כן'".


גארו התנסה בעצמו, על חשבון חברתו דאז, ב-35 "תסריטי הצעות" בפאריס וסביבתה, החל מהפשוט והפופולרי ביותר של לימוזינה ושלט מהבהב בהפתעה (490 יורו), וכלה באקסטרווגנטי ביותר, הכולל ארוחת צהריים באחוזה המוגשת בידי משרת בדיוק כאשר ארבעה מטוסי סילון חותכים את השמים ומותירים מאחוריהם לב מעשן לבן (במחיר צנוע של 15,900 יורו). דרך אגב, אחרי כל שנות האימונים, החליט גארו להיפרד מהבחורה המסכנה. אבל זה סיפור אחר לגמרי, והרבה פחות רומנטי. בכל מקרה, יש תסריטים עם פרחים, תסריטים עם כיסויי עיניים, תסריטים עם טירות ומסוקים וכאלה עם כדורים פורחים.


בעוד שניתן לטעון כי רבים מהתסריטים גובלים בהתרפסות, ולא מעטים חוצים את הגבול (כמו למשל תסריט סינדרלה הכולל כרכרה הרתומה לסוס לבן ונעל זכוכית בדיוק במידה המתאימה), גארו משוכנע שאם אתה עומד להפוך את עצמך לקלישאה של חולה אהבה פעם בחיים, כנראה שזה בדיוק הרגע לכך.


החברה - "להציע נישואים בפאריס", היתה הראשונה מסוגה והיא עדיין הגדולה ביותר. כיום עובדים בה צבא של נהגים, מפעילי זיקוקים, קוסמים, מוזיקאים, מלצרים מזמרים, בל-בויז מזויפים, משליכות ורדים מגשרים ועוד, כולם פרילנסרים. הם מארגנים בין שלוש לחמש הצעות נישואים בשבוע, אומר גארו, ואפילו יותר בעונת השיא של ספטמבר-דצמבר.


הזמנת ההצעה היא פשוטה ביותר. הלקוחות (90 אחוז מהם גברים), גולשים לאתר, בוחרים את התסריט האהוב עליהם, ממלאים כמה פרטים בסיסיים, משלמים ואז יכולים להירגע ולא לעשות דבר חוץ מאשר להגיע למקום שנקבע בזמן ולא להתחרט.


עם יותר מאלף הצעות שהחברה שלו אירגנה מאז שהוקמה ב-2006, גארו אומר שמעולם לא היתה אשה שאמרה לא. "ערבים, אסייתים, אירופאים, אמריקאים. אנחנו הגברים דומים זה לזה בכל הנוגע לרומנטיקה. כולנו חולמים לשמח את הבחורה", הוא מסביר. "והאמת היא, שאם גבר משקיע את הזמן והמאמץ לארגן את הצעת הנישואים שלו ומוכן להוציא את הכסף, מרבית הסיכויים שהוא חשב על זה היטב והוא בטוח בתשובה בכל מקרה". גארו מספר גם שהוזמן למאות חתונות וקיבל אין-ספור תמונות של תינוקות שנולדו בנישואים שהוא מרגיש כי יש לו חלק קטן בהם.


שלך באהבה, מונו


השעה שבע בבוקר במלון המפואר ז'ורז' החמישי, סמוך לשאנז אליזה. מכונית מסחרית גדולה עושה סיבובים ברחוב, ממתינה בסבלנות שיתפנה מקום חניה ממש מול המלון. כשזה קורה לבסוף, הנהג מחנה את הרכב, שם במדחן מספיק מטבעות לכל הבוקר, נועל את האוטו והולך לשתות אספרסו. יש לו הרבה זמן להמתין, כך הוא מניח, מאחר שהלקוח שהזמין את "תסריט הפרסומת" (1,490 יורו), מסר שהוא מתכנן לצאת עם חברתו מהדלת הראשית בעשר.


השעה עשר מגיעה. עשר וחצי. קבוצה של ערבים מהמפרץ יוצאת מהמלון. הם זוקפים גבה. "מה הוואן הזה אומר?" הם שואלים את השוער. יהודים רוסים העוברים במקום ומנסים לפענח את המילים. זוג ישראלי, היא במעיל פרוות מינק מזויפת, יוצא מהדלתות המסתובבות של המלון. היא מחייכת, אבל המסר לא מיועד לה.


האשה של הרגע, זו שכל ההתרגשות נעשית למענה, עדיין שקועה בחלומות, כך נראה. או שהיא אוכלת קרואסון ונהנית משיחה קלה, בלי לחשוד. באמת שאין למה למהר. 10:45. 11:00. לבסוף היא יוצאת, אוחזת בידו. הוא עוצר. היא עוצרת. היא שמה לב. היא קוראת את המילים באטיות, מבולבלת. היא מביטה בגבר שלה. היא קוראת את המילים פעם נוספת.יפה שלי, מטורף עלייך ומבקש את ידך לעולמים! מונו", כתוב שם בעברית. השוערים מהנהנים בראשם בחיוב, מעודדים אותה. מונו, בז'קט כחול, נראה נבוך, מקווה שהיא תסכים. היא מחייכת, רמז לדמעה בעיניה. עוד "כן"


bottom of page